Йодат калію

(калій йоднуватокислий)

Калій йоднуватокислий (йодат калію, Е917) - неорганічна речовина, сильне окисне з'єднання, сіль лужного металу калію і йоднуватої кислоти у вигляді білого порошку, що складається з поліморфних кристалів без кольору. Відмінно розчиняється у воді (4,60; 8,120; 24,580; 32,3100 г / 100 мл), утворюючи нейтральні розчини; в етиловому спирті розчиняється. При підвищенні температури, навіть незначному, розкладається. Електроліз призводить до появи йоднокислого калію. Молярна маса - 214 г / моль, щільність - 3,93 г / см3, t плавлення - 560 ° C (з розкладанням). Формула - KIO3.

На сьогоднішній день отримують дану речовину різними способами. Це, перш за все, розчинення йоду в гарячому висококонцентрованому розчині гідроксиду або карбонату калію. Це також окислення. Окисляти можна як йодид калію хлором, так і йод хлоратом / броматом калію. Отримання йодату калію можливо, крім того, при розчиненні йоду в їдкому калію і при розкладанні метаперйодата калію.

Калій йодноватокислий і сфери його застосування

У наші дні кількість галузей, де ця речовина застосовується, досить велика. Перш за все, це харчопром, де добавка до їжі Е917, або харчовий антифламінг, використовується з метою йодування кухонної солі, як глазурова агента, покращувача якості, антизлежувача і бар'єру для утворення грудок. Часто Е917 виступає активною речовиною, що перешкоджає появі піни, за рахунок створення спеціальної плівки. Продукти, до складу яких, головним чином, входить йодат калію - це мука і хлібобулочні вироби.

Медицина і фармацевтика використовують дану субстанцію для створення тиреоїдних препаратів, покликаних регулювати синтез тироксину - найважливіших засобів при опромінюваннях і для їх профілактики.

Промислове виробництво активно користується йодатом калію-окислювачем. Дану речовину також вносять в різноманітні очисники для стоків, вугілля і важких масел. Приймає вона участь і в золоченні, створенні косметики і косметологічних засобів, наприклад, шампунів, в яких прибирає неприємний запах хімії. У гальванічних елементах виступає катодом. У ветеринарії входить до складу дезінфектантів, в тваринництві - преміксів і кормів для домашньої худоби і птиці. Звичайно ж, не обходяться без нього лабораторна практика та аналітичні дослідження.

Безпека

Е917 до кінця не вивчена, тому говорити однозначно, шкідлива ця добавка або безпечна, не можна. Тим не менш, відомо, що головний негативний вплив раніше спостерігався через низький ступінь очищення. Сьогодні очищення приділяють величезну увагу, тому ризики мінімізовані. У помірних кількостях калій йоднуватокислий шкоди здоров'ю не завдає, а надмірні дози в складі їжі людина просто не здатна спожити.

Поставки цього з'єднання здійснюються в заводській упаковці (мішки або барабани) різного фасування. Зберігати його рекомендовано в сухих провітрюваних складах не більше трьох років з дня виробництва.